Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Wystawa w Łosicach - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Wystawa w Łosicach

26 czerwca 2011 r. Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” i Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej z Marek wzięło udział w obchodach 67. rocznicy bitwy, którą stoczył partyzancki oddział „Zenona”, 34 pp Armii Krajowej pod Jeziorami w dniu 30 czerwca 1944 r.

MSHE i MTWiC otrzymały zaproszenie na uroczystości od młodego pasjonata historii Mateusza Celińskiego oraz pani Wandy Frączek z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej.

W uroczystościach upamiętniających wzięli udział kombatanci, mieszkańcy oraz zaproszeni goście m.in. senator Waldemar Kraska, starosta powiatu łosickiego Czesław Giziński i burmistrz Łosic Janusz Kobyliński.

Gościem honorowym był Pan major Tadeusz Sobieszczak, pseudonim „Dudek”, uczestnik bitwy sprzed 67 lat. Według relacji kombatanta 2 tys. Niemców próbowało zamknąć w okrążeniu odział partyzantów. Gdy oddziały niemieckie zbliżyły się tyralierą do lasu, partyzanci otworzyli ogień z całej posiadanej broni i zaczęli przebijać się przez okrążenie. Straty niemieckie szacowane były na około 140 żołnierzy.

Dwudniowe uroczystości zwieńczyła Msza święta polowa celebrowana w intencji poległych i żyjących uczestników bitwy. Liturgia Eucharystyczna odprawiona została przed pomnikiem we wsi Jeziory.

Na zaproszenie organizatorów członkowie MSHE przygotowali wystawę broni i przedmiotów użytkowych pochodzących z okresu II wojny światowej, a także jako uzupełnienie zaprezentowana została wystawa towarzysząca, w której Stowarzyszenie wyeksponowało starodruki teologiczno-liturgiczne datowane od XVI do XVIII w.

Wśród eksponatów MTWiC, muzeum założonego przez członków MSHE, zobaczyć można było m.in. MG34, raketenpanzerbuchse 43 , MG-08, mausery, pistolet maszynowy ppsz wz 41 i mp40 oraz broń krótką. Zwiedzający chętnie opowiadali przy okazji oglądania militariów o losach różnego rodzaju sprzętu wojskowego, który często zalegał po wojnie w ich gospodarstwach. Według starszych osób manierki, hełmy, bagnety czy puszki po maskach jeszcze przez wiele lat po wojnie znajdowały się w nie jednym obejściu gospodarskim.

W czasie uroczystości można było również obejrzeć zdjęcia cywilnych ofiar Bitwy pod Jeziorami, które przynosiły rodziny. Zdjęcia wykonano przed wojną i teraz podczas uroczystości stały się na nowo źródłem przypomnienia o bliskich, którzy odeszli w okrutnych czasach.

Obchody uzupełniała wystawa sprzętu radiotelegrafistów oraz pokaz jazdy w wykonaniu Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji.

Duża ilość mieszkańców podczas Mszy świętej i w trakcie uroczystości dowodzi, że wydarzenie jest wciąż żywe w pamięci mieszkańców.

Rafał Bieliński

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Post Navigation