Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Wystawa starodruków teologicznych i liturgicznych (XVI-XX w.) - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Wystawa starodruków teologicznych i liturgicznych (XVI-XX w.)

Na zaproszenie Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Karczewie Anny Kostyry Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” zorganizowało wystawę starodruków teologicznych i liturgicznych ocalonych przez Rafała Bielińskiego, członka MSHE.

Wystawa odbyła się 19 czerwca 2011 r. i była częścią obchodów dni Karczewa, na które przybyli licznie mieszkańcy.

Biblioteka gościła również wystawę obrazów autorstwa Inki Molak.

Książki wystawione przez nasze Stowarzyszenie bardzo długi czas leżały na strychu na mazowieckiej wsi. Właścicieli domu nie interesował los tych starodruków. Między kartami znaleźć można było łupiny orzechów i łuski cebuli suszonej na strychu. Pomimo, że książki ocalały z wojennej zawieruchy, ludzka niewiedza spowodowała, że stan ich jest opłakany, a resztę zniszczeń spowodowały po prostu korniki i myszy.

Zbiór zawiera głównie księgi liturgiczne i teologiczne: Mszały Rzymskie, Biblie Świętą, gotowe kazania oraz różne rozważania teologiczno-filozoficzne tak charakterystyczne dla tego okresu.

Co szczególnie cenne, wśród kart starodruków odnalezione zostały zapiski dawnych czytelników. Bardzo ciekawe są też wklejone w okładki usztywnienia, do których użyto starszych jeszcze wydawnictw.

Starodruki pochodzą z drukarni z Krakowa, Poznania, Łowicza, Colonii i Norymbergi.

Bardzo trudne jest ich datowanie, ponieważ wiele z ocalałych ksiąg nie posiada stron tytułowych. Najstarszą datą odczytaną na starodrukach jest rok 1595 r. Pozostałe pochodzą z XVII i XVIII w.

Odwiedzający pochylając się nad gablotami zastawiali się jak coś tak kruchego mogło przetrwać blisko 400 lat. Wiele osób ubolewało nad tym, że sami byli w przeszłości świadkami jak ich bliscy wyrzucali stare książki na makulaturę lub po prostu do pieca.

Rafał Bieliński

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Post Navigation