Współcześni poszukiwacze skarbów - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Współcześni poszukiwacze skarbów

„Dla jednego poszukiwacza skarbem będzie przysłowiowy garnek złotych monet, dla innego guzik od munduru z epoki napoleońskiej”. 

Kiedyś ludzie żyli ze zbieractwa, dziś dzieje się podobnie. Zaglądamy pod ziemię, przeszukujemy stare budynki w poszukiwaniu skarbów.Maciej Cegliński z Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego Exploratorzy.pl wyjaśnia, że dla jednego poszukiwacza skarbem będzie przysłowiowy garnek wypełniony złotymi monetami, dla drugiego guzik od munduru pochodzący z epoki napoleońskiej.

– Można znaleźć elementy dawnego umundurowania, stare monety, różnego rodzaju dewocjonalia. Jak jednak pokazują ostatnie wydarzenia w naszym kraju, może być to XI-wieczny skarb monet – mówi gość Damiana Gadomskiego. – Szacuje się, że obecnie w kraju mamy ok. 100 tysięcy użytkowników sprzętu do wykrywania metali. Jeżeli mówimy o odkrywaniu historii, to nie tylko wykrywacze metali. To również zwiedzanie strychów, dawnych domostw, poszukiwania na pchlich targach. Wiele ciekawych rzeczy czeka na nas w takich miejscach jak punkty skupu makulatury czy złomu.

Prawo mówi o tym, że wszystko co wykopiemy, musimy zgłaszać.

– Niestety, w naszym kraju prawo jest mocno niedoskonałe. Zacznijmy od tego, że aby legalnie używać sprzętu elektronicznego do poszukiwań skarbów, potrzebne są zezwolenia oraz zgoda właściciela terenu na którym takie poszukiwania się planuje – informuje Maciej Cegliński.

Więcej w dalszej części rozmowy, do wysłuchania której zapraszamy.

źródło: Radio Dla Ciebie
http://www.rdc.pl/index.php?/pol/artykuly__1/warto_wiedziec/wspolczesni_poszukiwacze_skarbow

Dodaj komentarz

Post Navigation