Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Wniosek MSHE o nazwanie jednej z ulic lub skwerów w miejscowości Brańszczyk imieniem Augustyna Zawadzkiego - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Wniosek MSHE o nazwanie jednej z ulic lub skwerów w miejscowości Brańszczyk imieniem Augustyna Zawadzkiego

Warszawa, 15.03.2011r.
Sz. P.
Mieczysław Pękul
Wójt Brańszczyka
ul. Jana Pawła II 45
07-221 Brańszczyk

 

Szanowny Panie Wójcie,

Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” składa na Pana ręce wniosek, o nazwanie jednej z ulic lub skwerów w miejscowości Brańszczyk imieniem Augustyna Zawadzkiego.

Pułkownik Augustyn Zawadzki był uczestnikiem Insurekcji Kościuszkowskiej, walczył w legionach Henryka Dąbrowskiego, a następnie tworzył 7 Pułk Ułanów Księstwa Warszawskiego, który uczestniczył w kampaniach prowadzonych przez Napoleona Bonaparte. Wsławił się szczególnie w czasie Insurekcji Tadeusza Kościuszki, kiedy rozbrajał na północnym Mazowszu oddziały Pruskie. Osłaniał odwrót Napoleona spod Moskwy. Odpierał ataki kozaków w czasie przeprawy przez rzekę Berezynę.

Pułkownik Augustyn Zawadzki swój rodowód wywodzi z miejscowości Brańszczyk, gdzie przez wiele lat był zarządcą i dzierżawcą majątku ziemskiego. Tworząc pułk jazdy zaciągnął liczne pożyczki i nie doczekawszy się zwrotów kosztów po zakończeniu działań wojennych zmuszony został do opuszczenia Brańszczyka. Zapomniany, biedny i opuszczony zakończył życie w roku 1837 w Warszawie.

Szanowny Panie Wójcie, zasługi dla Ojczyzny pułkownika Augustyna Zawadzkiego są wyjątkowe i nieocenione. W związku z powyższym występujemy o nadanie nazwy ulicy, skweru w miejscowości Brańszczyk imieniem bohatera. Dla przyszłych pokoleń i mieszkańców w Gminie Brańszczyk ważne jest utrwalenie pamięci i zasług tego wielkiego patrioty. Nasza inicjatywa niewątpliwie prowadzi do propagowania wartości patriotycznych. W najbliższym czasie nasze Stowarzyszenie postara się zainteresować prasę lokalną artykułem prezentującym biografię bohatera, aby lepiej przybliżyć mieszkańcom Gminy Brańszczyk wyjątkowe dokonania pułkownika Augustyna Zawadzkiego.

W załączeniu do wniosku dołączamy biografię Pułkownika Augustyna Zawadzkiego.

Z góry dziękujemy za pozytywne przychylenie się do naszego wniosku.

Z wyrazami szacunku,
Robert Wyrostkiewicz

[ zobacz oryginał wniosku ]

Dodaj komentarz

Post Navigation