Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Wiceprezes MSHE przekazuje unikatowe znalezisko podczas Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Wiceprezes MSHE przekazuje unikatowe znalezisko podczas Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

W obecności Wojewody Wielkopolskiego, Wielkopolskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków czy Wojewódzkiego Komendanta Straży Pożarnej przekazaliśmy zabytek o wyjątkowej randze i stanowiący wciąż historyczną tajemnicę… Ochotnicza Kolejowa Straż Pożarna – o tej formacji nie zapisano nic w annałach polskiej historii przedwojennej, a przynajmniej wielkopolscy strażacy będą musieli jeszcze raz rozpocząć kwerendę w archiwaliach.

16 maja historia straży pożarnej odzyskała zapomnianą jednostkę i to od razu z przechowywanym i prawdopodobnie ukrytym z obawy przed hitlerowcami sztandarem zachowanym z głownią. W tym dniu na jednym z forów dla poszukiwaczy skarbów – detektorysci.pl, pojawiło się znalezisko, które odkrywa nam zupełnie nieznane karty historii straży pożarnej.

2m sztandar oksp 1929 awers

Piękny sztandar z orłem w koronie i świętym Florianem, a także orzeł sztandarowy  z symbolem kolejowym zostały odnalezione w starym budynku w miejscowości Rydzyna. Sztandar posiada polskiego orła w koronie otoczonego napisem „Ochotnicza Kolejowa Straż Pożarna Poznań 1929” oraz św. Florianem, patronem strażaków wpisanym w inskrypcję: „Bogu na chwałę. Bliźniemu na ratunek”. Głownia składa się z polskiego orła posadowionego na uskrzydlonym kole będącym symbolem kolejowym.

4m sztandar oksp 1929 rewers

Znalazca przekonany przez pasjonatów historii postanowił przekazać te zabytki  stosownym instytucjom anonimowo za pośrednictwem naszego wiceprezesa, Adriana Kłosa, który z rzecznikiem wielkopolskich strażaków podjął się próby uświadomienia odkrywcy o randze zabytku.

O kontekście znaleziska wiemy niewiele. Sztandar z orłem sztandarowym zostały ukryte intencjonalnie, prawdopodobnie w obawie przed konfiskatą podczas II wojny światowej.

– Ktoś kto go ukrył chciał zapewne, aby kolejne pokolenia wolnych Polaków mogły cieszyć się jego obecnością – mówi Adrian Kłos z MSHE. – Musieliśmy więc dopełnić tego obowiązku jak tylko zorientowaliśmy się z czym mamy do czynienia – dodaje wiceprezes Exploratorzy.pl

– Historia ta nie musi, a nawet nie powinna zakończyć się na samym przekazaniu zabytków. Oprócz odkrycia nowej formacji,  jesteśmy także zobowiązani do próby poznania kontekstu historycznego ukrycia zabytku. Być może żyją jeszcze jacyś świadkowie  lub istnieją dokumenty, które związane są z wykorzystywaniem znanego nam już budynku (miejsca ukrycia sztandaru) przed i podczas II wojny światowej – dodaje Kłos.

5m sztandar oksp 1929

– Ten zabytek, to dla wielu, zwłaszcza dla strażaków, pewnego rodzaju forma relikwii. Jego stan jest zadawalający, jednak wymaga konserwacji. Obecnie unikatowy sztandar trafił na ręce Pani Anny Formaniewicz, Kierownika Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa. To człowiek, który docenił rangę znaleziska. Kiedy 23 maja podczas ceremonii przekazania sztandaru w czasie Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w pałacu w Rogalinie pani Formaniewicz ucałowała głownię sztandarową z polskim orłem kolejowym, wiedziałem bez cienia wątpliwości, że są w Polsce muzealnicy, którzy kochają swoją pracę i „czują” zabytki – mówi wiceprezes MSHE, Adrian Kłos.

Informacje o tym zdarzeniu ukazały się m.in. w

http://www.tvn24.pl/poznan,43/wielkopolscy-strazacy-odzyskali-zabytkowy-sztandar-z-1929-roku,645930.html  oraz

http://www.rmf24.pl/foto/zdjecie,iId,2073531,iAId,201867

…………………………………………………………………………….

Dziękujemy za bezcenne zaangażowanie oraz udostępnienie zdjęć z opisanego wyżej wydarzenia Rzecznikowi Straży Pożarnej w Poznaniu Panu Sławomirowi Brandtowi, który od początku był zaangażowany w sprawę odzyskania i przekazania zabytku pożarniczego w formie sztandaru.

Na zdjęciach m.in.: Wojewoda Wielkopolski Pan Zbigniew Hoffmann, Wielkopolski Wojewódzka Konserwator Zabytków Pani  Jolanta Goszczyńska, Wojewódzki Komendant Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak , Pani Anna Formaniewicz z Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach oraz Adrian Kłos, wiceprezes MSH „Exploratorzy.pl”

Dodaj komentarz

Post Navigation