W internecie i plenerze - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

W internecie i plenerze

Anna Szulim w ramach Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl” (MSHE) pilotuje projekt Internetowego Muzeum Ziem Okuniewskich i Okolic.

– Naszym celem jest promowanie w atrakcyjny sposób wiedzy nie tylko historycznej, ale również odnoszącej się do dziedzictwa kulturowego tych ziem – dodaje Anna Szulim podczas spotkania roboczego w sprawie powstania muzeum, które odbyło się 4 stycznia w sulejóweckiej restauracji Haru Kimbap Sushi.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów muzeum ma zawierać kompendium wiedzy o dawnych ziemiach okuniewskich, czyli głównie terenach obecnej gminy Sulejówek i Halinów. Członkowie stowarzyszenia Exploratorzy.pl zapewniają, że znajdą się tam dziesiątki dokumentów, mapy, wideo-relacje mieszkańców, „strychowe” pamiątki, zdjęcia. Posiadają też nie opisywane dotąd w książkach poświęconych okolicznym miejscowościom informacje na temat bogatego życia w czasach prehistorycznych na naszych ziemiach.

– Zarówno Sulejówek, a tym bardziej Halinów posiada liczne tereny zakwalifikowane jako stanowiska archeologiczne datujące zazwyczaj od kilku tysięcy lat przed narodzeniem Chrystusa do osad wczesnośredniowiecznych (np. tereny Okuniewa i Michałowa) – twierdził Maciej Cegliński, członek MSHE.

Jak zapewniają członkowie stowarzyszenia, inicjatywę powstania Internetowego Muzeum Ziem Okuniewskich i Okolic z życzliwością przyjęli burmistrz Halinowa Adam Cichocki i burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ burmistrzowie „ziem okuniewskich” z wykształcenia są historykami. Swoją pomoc powstającemu muzeum zaoferował Dariusz Kowalczyk, p.o. dyrektora Domu Kultury w Okuniewie.

Andrzej Mazurek

[artykuł pochodzi ze strony www.co-slychac.pl]

Dodaj komentarz

Post Navigation