Tędy przeszła Warszawa - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Tędy przeszła Warszawa

Jak wiele mówi się o wypędzonej ludności niemieckiej, której nazistowskie władze były agresorem podczas II wojny światowej. Tymczasem, zdaje się być zapomniana tragedia setek tysięcy Warszawiaków, którym w brutalny sposób gestapowcy kazali opuścić swoje domy. Niezliczone historie dramatów ludzkich – dziś poznajemy w miejscu naznaczonym cierpieniem wypędzonych Polaków.

Dulag 121 Pruszków – to niemiecki nazistowski obóz przejściowy, w którym gromadzono cywilną ludność Warszawy i okolic, wypędzaną z domów w trakcie oraz po zakończeniu powstania warszawskiego. Obóz został utworzony 6 sierpnia 1944 na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie. Przez Dulag 121 przeszło kilkaset tysięcy osób. Z wyczerpania, chorób lub z rąk strażników poniosło śmierć do kilku tysięcy wypędzonych.

2 października 2009 odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę muzeum. W zamierzeniu ma ono upamiętnić martyrologię więzionych tam mieszkańców Warszawy oraz stanowić wyraz wdzięczności dla ludności Pruszkowa i okolic za poświęcenie i ofiarność w niesieniu pomocy wypędzonym. Muzeum Dulag 121 mieści się na terenie dawnego obozu, w nowo wzniesionym, specjalnie na ten cel zaprojektowanym budynku.

Podczas tegorocznej nocy muzeów miejsce to zgromadziło historyków, stowarzyszenia, rekonstruktorów i wszystkich tych, którym zależy na ocaleniu pamięci ofiar nazistowskiej agresji.

Agnieszka Piwar

źródło: Radio Niepokalanów
http://www.radioniepokalanow.pl/wiadomosci/polska-i-swiat/650-tedy-przeszla-warszawa-dzwiek.html

Dodaj komentarz

Post Navigation