Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Spotkanie MSHE - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Spotkanie MSHE

Minęło 5 miesięcy od daty 17 czerwca 2010 r., kiedy to Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” zostało zarejestrowane przez Sąd Rejonowy dla M.St. Warszawy. 20 listopada członkowie MSHE spotkali się w klubie „Nowogrodzka 44” w Warszawie i podsumowali swoją dotychczasową działalność, przyjęli Członków Honorowych i Członków Kandydatów, a także omówili strategię wobec dalszych inicjatyw i pomysłów.

Członkami Honorowymi MSHE zostali:

Anna Pietraszek, doradca Zarządu Telewizji Polskiej, filmowiec i alpinistka;

Adam Sikorski, autor programu telewizyjnego „Było… nie minęło”;

Leszek Wilgat, jeden z najstarszych w Polsce poszukiwaczy, który szukał na terenie pobojowiska grochowskiego w latach 79-81; wspólnie z Henrykiem Smętowskim znaleźli sztandar 59 pułku piechoty;

Pułkownik Włodzimierz Kuźma – dokumentował kwestie związane z ukrywaniem mienia wojskowego po kampanii wrześniowej, ocalił wiele dokumentów po wrześniu 39, zebrał dużo relacji dotyczących kampanii wrześniowej, prowadził poszukiwania sztandarów wrześniowych, autor wielu publikacji., posiada stopień pułkownika rezerwy i jest doktorem nauk medycznych;

Henryk Smętkowski, konstruktor legendarnego wykrywacza metali tzw. „Smętka”;

Major Waldemar Nowakowski, zasłużony kombatant i kolekcjoner, na mocy zadziwiającego orzeczenia sądu z 18 listopada br. stracił bogatą kolekcję. (W tej sprawie czytaj Oświadczenie MSHE).

– Jestem zaszczycony, że jestem tu z wami i że jestem członkiem honorowym takiego stowarzyszenia jak wasze – powiedział na spotkaniu major Nowakowski.

MSHE przez pięć pierwszych miesięcy działalności zorganizowało wystawy historyczne w Dębe Wielkie, a także pod patronatem honorowym Marszałka Województwa w Okuniewie, szkolenie młodzieży w Kampinosie, przekazanie eksponatów do Muzeum Żydów Polskich i diecezji przemyskiej, zabawy detektorystyczne dla dzieci przy Dniach Kobyłki i inscenizacji Bitwy pod Kobyłką w Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r. Za sprawą i z udziałem członków MSHE powstała część niewyemitowanego jeszcze programu „Było… nie minęło” poświęconego mogiłom Powstańców Listopadowych na terenie Olszynki Grochowskiej. Nasz przedstawiciel przygotowuje strategię udziału MSHE w przygotowaniach ministerialnych do nowelizacji „Ustawy o zabytkach i opiece nad zabytkami”. Stowarzyszenie nawiązało także współpracę z kilkoma muzeami z terenu Mazowsza.

Poza projektami edukacyjnymi MSHE planuje wystąpić do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o pozwolenie na poszukiwania z użyciem wykrywaczy metali na terenach szczególnie ważnych dla historii Polski i Mazowsza. Przygotowywany jest także projekt o nazwie „Wirtualne Muzeum Ziem Okuniewskich i Okolic”.

Robert Wyrostkiewicz – prezes MSHE

Dodaj komentarz

Post Navigation