Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Restauracja kapliczki, czyli MSHE poza granicami Mazowsza - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Restauracja kapliczki, czyli MSHE poza granicami Mazowsza

Z inicjatywy Andrzeja Pilipiuka, pisarza, członka MSH „Exploratorzy.pl” w październiku br. przywrócono pierwotny wygląd zabytkowej kapliczce pod Wojsławicami. Historia tej małej architektury sakralnej jest nie mniej magiczna niż inne wojsławickie legendy i podania, w narracji których specjalizuje się Pilipiuk.

Pięć murowanych kapliczek wzniesiono w okolicy Wojsławic prawdopodobnie na polecenie dziedziczki Wojsławic Marianny Potockiej. Był wówczas rok 1762. Nowe miejsca przydrożnego kultu chronić miały mieszkańców przed klątwą rabina skazanego na poćwiartowanie. Tylko w jednej zachowała się do dziś oryginalna XVIII-wieczna rzeźba.

Kapliczka pod wezwaniem św. Michała Archanioła, którą zajął się członek MSHE, stoi przy szosie na Krasnystaw, ok 1 kilometra na zachód od Wojsławic. Pierwotnie zapewne znajdowała się w niej drewniana rzeźba świętego, ale od niepamiętnych czasów wisiał tam jednak obraz olejny malowany na płótnie.

Obraz pierwotny będący – sądząc po zachowanych zdjęciach – pomniejszonym naśladownictwem obrazu z głównego ołtarza w kościele parafialnym zaginął pod koniec lat 70-tych (prawdopodobnie z uwagi na jego zniszczenie osoba opiekująca się kapliczką usunęła go zastępując metalowym krzyżem).

– W latach 2008-2010 pracując nad albumem o Wojsławicach natrafiłem na zdjęcia obrazu z kapliczki wykonane w latach 50-tych przez dr. Jana Góraka. Wraz z moim kuzynem Markiem Farfosem postanowiliśmy skorzystać z okazji i zamówiliśmy namalowanie repliki, którą wykonała pani Anna Głuszek z Końskich – mówi Andrzej Pilipiuk z MSHE. -Obraz poświęcony przez księdza proboszcza w czasie uroczystości odpustowych zawisł ostatecznie w należnym mu miejscu i przywrócił kapliczce jej dawny kształt – dodaje Pilipiuk.

Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” niejednokrotnie zajmowało się zabytkowymi kapliczkami i organizowało wystawy czasowe poświęcone małej architekturze sakralnej. Wystawa „Kapliczki (nie)przemijające” relacjonowana była przez „Jedynkę” – Polskie Radio, Radio Watykańskie, Radio Niepokalanów, Katolicką Agencję Informacyjną, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, portal Archeolog.pl, Tygodnik „Co słychać?” i inne media.

Redakcja „Exploratorzy.pl”

 

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Post Navigation