Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Prof. Izabella Galicka Członkiem Honorowym MSHE - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Prof. Izabella Galicka Członkiem Honorowym MSHE

Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” z radością informuje o przystąpieniu do naszego Stowarzyszenia (w formie przyjęcia honorowego członkowstwa) wybitnego historyka sztuki, znawcy mazowieckich zabytków, autora wielu prac naukowych oraz aktywnego wykładowcy akademickiego jakim jest Pani Profesor Izabella Galicka. Dziękujemy także za chęć poprowadzenia z nami spotkania na temat zabytków na Mazowszu i wykazane zainteresowanie naszą działalnością.

Biogram Prof. Izabelli Galickiej:

Prof. Izabella Galicka, historyk sztuki, alpinistka. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (PAN) jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego. Autorka wielu opracowań, książek i artykułów naukowych z dziedziny historii sztuki, architektury i urbanistyki. Od 1992 r. do dnia dzisiejszego wykładowca historii sztuki w Europejskiej Akademii Sztuk. Wspólnie z Hanną Sygietyńską odkryła jedyny w Polsce obraz El Greca, wyobrażający Św. Franciszka (obecnie w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach), za co otrzymały z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Odrodzenia Polski.

Izabella Galicka jest córką prof. Karola Mikulskiego, bohatera „Szpitala przemienienia”, jednej z najlepszych książek Stanisława Lema. Prof. Mikulski sprzeciwił się rozkazowi niemieckich okupantów, żądających od szpitala psychiatrycznego w Gostyninie, listy chorych, którzy mają być przygotowani do eksterminacji. Swój sprzeciw psychiatra zamanifestował popełniając samobójstwo.

RWW

El Greco po 40 latach.

Obraz El Greca „Ekstaza Św. Franciszka” – który o mało co nie został spalony – został po 40 latach po raz pierwszy publicznie pokazany 15 października w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Na ten moment miłośnicy wielkiego malarstwa. Na dzisiejszym zamkniętym pokazie mają być obecni: nuncjusz papieski – Józef Kowalczyk, prymas – Józef Glemp, biskupi, ministrowie, szefowie firm sponsorujących tę ekspozycję.

Obraz El Greca odnalazły przypadkowo w Kosowie Lackim na Podlasiu – Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska z Instytutu Sztuki PAN, które inwentaryzowały wówczas dzieła sztuki, znajdujące się w posiadaniu Kościoła we wschodniej Polsce.

Izabella Galicka w wywiadzie dla Katolickiego Radia Podlasie powiedziała, że gdyby nie uchylone drzwi do sąsiedniego pokoju na plebanii proboszcza, ks. Władysława Stępnia, pewnie nigdy by nie zobaczyła dzieła. – Był duży, pociemniały, zniszczony, w jednym rogu miał rozdarcie, ale było coś w tym obrazie niebywale intrygującego i pociągającego – mówi Galicka.

Zgodnie z relacją ówczesnego proboszcza z Kosowa Lackiego, obraz znajdował się w dzwonnicy, gdzie razem z innymi niepotrzebnymi rzeczami, przeznaczony był na spalenie.

– Ksiądz proboszcz pomyślał jednak, ze św. Franciszka nie wypada palić, wiec oprawił go i powiesił w swoim pokoju” – mówi odkrywczyni.

Historyczki z Instytutu Sztuki postanowiły szczegółowo przyjrzeć się obrazowi, studiowały dzieło. Już w katalogu poinwentaryzacyjnym napisały, ze obraz pochodzi z warsztatu El Greca. Po dwóch latach już śmiało napisały, że jego autorem jest mistrz z Toledo. Jednak dopiero konserwacja w roku 1974 pod kierunkiem prof. Bogdana Marconiego potwierdziła ich przypuszczenia.

Kuria siedlecka, gdzie przebywał obraz, nie zdecydowała się na publiczne pokazanie dzieła. Dopiero po 40 latach od odkrycia „Ekstaza św. Franciszka” będzie udostępniona szerokiej publiczności. Autorkami tytułu dzieła El Greca są odkrywczynie. Jak mówi Izabella Galicka – „mogłyśmy nazwać obraz stygmatyzacja, ale ekstaza św. Franciszka na obrazie jest tak widoczna, ze stwierdziłyśmy, ze ta nazwa będzie bardziej odpowiednia”.

Na świecie znajduje się kilkanaście wariantów stygmatyzacji św. Franciszka pędzla El Greca.

„Ekstaza św. Franciszka” to jedyny obraz mistrza z Toledo w Polsce. W Polsce znajduje się tylko kilka obrazów tej klasy: „Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci, „Krajobraz z Samarytaninem” Rembrandta, „Sąd Ostateczny” Memlinga oraz „Adoracja Madonny przez kartuzów” Zurbarána.

Więcej informacji na stronie Muzeum Diecezjialnego w Siedlcach: www.muzeum.siedlce.pl

(KAI)

Dodaj komentarz

Post Navigation