Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Porządkowanie cmentarza wojennego - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Porządkowanie cmentarza wojennego

Członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w akcji porządkowania cmentarza żołnierzy poległych na froncie I wojny światowej. 

26 października 2011 r. Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Wyszkowa Puszczy Białej i Kamienieckiej oraz pracownikami Nadleśnictwa Pułtusk, zorganizowało porządkowanie cmentarza z okresu I wojny światowej w miejscowości Wielądki Folwark. Akcja była podyktowana troską o zapomnianą i zaniedbaną nekropolię. Inicjatywa wymagała dużego nakładu pracy, której celem było przywrócenie godnego wyglądu tego miejsca.

Wystąpiliśmy z oficjalnym pismem do gospodarza terenu – Nadleśnictwa Pułtusk – o wyrażenie zgody na przeprowadzenie prac porządkowych i po przychylnej odpowiedzi, przystąpiliśmy do działania. Na cmentarzu zostały wycięte zbędne krzaki, zagrabione liście i wywiezione śmieci. W centralnej części cmentarza ustawiono nowy krzyż natomiast przy wejściu na nekropolię umieszczono tablicę informacyjną o cmentarzu wojennym. W porządkowaniu członków Stowarzyszenia wsparli użytkownicy forum Detektorysci.pl oraz pracownicy Nadleśnictwa Pułtusk.

Nekropolia wojenna znajduje się w pobliżu leśniczówki w miejscowości Wielądki Folwark. Dopiero po zagłębieniu się w historię tego miejsca można dowiedzieć się jak wielu żołnierzy różnych narodowości poległo w tej okolicy. Optymizmem napawa fakt, iż większość z uczestników tych prac wyraziła chęć wzięcia udziału w podobnych inicjatywach. Być może w przyszłości, dzięki temu zapałowi uda się uporządkować pozostałe zapomniane cmentarze z okresu I wojny światowej. Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” wystąpi z oficjalnym pismem do pobliskich szkół z prośbą o opiekę nad tym cmentarzem wojennym. Uważamy, że opieka nad miejscami pamięci w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej, dużo lepiej upowszechnia wiedzę o historii Polski.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za wsparcie w akcji porządkowania cmentarza.

Paweł Kraszewski
Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl”

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Post Navigation