Olszynka Grochowska - śladami mogił powstanców - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Olszynka Grochowska – śladami mogił powstanców

Była najbardziej krwawym starciem w okresie powstania listopadowego. Mowa o Bitwie pod Olszynką Grochowską, która rozegrała się 25 lutego 1831 roku.

180 lat po bitwie, Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” dąży do tego, by odkryć największą mogiłę z tamtego okresu.

Jak przyznają członkowie stowarzyszenia, do tej pory znaleziono tylko poszczególne szczątki ofiar. Według ich ustaleń, głównej mogiły żołnierzy polskich nie odnaleziono. – Ziemia na Olszynce Grochowskiej kryje w sobie najprawdopodobniej tysiące bezimiennych grobów – twierdzi Robert Wyrostkiewicz, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl”. Jak dodaje, na podstawie pamiętników, badań, relacji i innych dokumentów oraz korzystając z wiedzy tzw. poszukiwaczy skarbów – udało się zlokalizować z dużym prawdopodobieństwem miejsce pochówków żołnierzy poległych w tej krwawej bitwie. – W tym miejscu obecność ewentualnych grobów potwierdzi badanie specjalistycznym przyrządem czyli georadarem – zapowiedział Wyrostkiewicz. Co więcej, do prac inwazyjnych za pomocą wykrywaczy metali w innym miejscu, gdzie stoczyły się krwawe walki na bagnety – członkowie stowarzyszenia pod nadzorem archeologów będą poszukiwali reliktów przeszłości z tamtego okresu.

Agnieszka Piwar

źródło: Radio Niepokalanów
http://www.radioniepokalanow.pl/wiadomosci/polska-i-swiat/651-w-poszukiwaniu-tysiecy-bezimiennych-grobow-dzwiek.html

Dodaj komentarz

Post Navigation