Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Odkryto masową mogiłę na Reducie Ordona - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Odkryto masową mogiłę na Reducie Ordona

Podczas badań archeologicznych prowadzonych przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie na terenie znanej z wiersza Adama Mickiewicza Reduty Ordona odkryto zbiorową mogiłę żołnierzy poległych w czasie szturmu szańca. Do chwili obecnej odsłonięto pozostałości co najmniej pięciu osób.

– To pierwsze tego typu znaleziska ludzkich szczątków na Reducie Ordona, której istnienie na warszawskiej Ochocie, a nie jak dotąd sądzono na Woli, sugerowaliśmy już w 2010 r. Potwierdziliśmy to metodologicznie poprzez wykonanie prac archeologicznych w poprzednich sezonach badań. Teraz dodatkowo potwierdza to odkryta mogiła – mówi archeolog Witold Migal z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, który kieruje pracami.

– Po wydobyciu szczątki zostaną poddane badaniom antropologicznym, aby uzyskać dodatkowe informacje o wieku, przebytych chorobach, stanie zdrowia, a zwłaszcza o samym zgonie i tym, co dokładnie go spowodowało – dodaje Migal.

– Trudno na dzień dzisiejszy powiedzieć czy szczątki żołnierzy to Polacy czy Rosjanie. Pierwsze znaleziska galanterii mundurowej, które znajdowały się niedaleko mogiły należą ewidentnie do wojsk rosyjskich. Urządzenia elektroniczne, którymi się posługujemy, pokazują skupiska metali (prawdopodobnie guzików lub innych części umundurowania) znajdujących się jeszcze pod szczątkami, które powoli będą odsłaniane. Wówczas będziemy mieli pewność czy mogiła jest np. wilczym dołem czy lejem po pocisku, do którego wrzucono bezwładnie np. polskich i rosyjskich żołnierzy razem, czego nie wykluczamy – mówi Robert Wit Wyrostkiewicz, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl”, które obok PMA uczestniczy w pracach na Reducie Ordona.

– Jak dotąd odnaleźliśmy dziesiątki zabytków z okresu walk o Redutę. Są to kartacze, kule karabinowe, rosyjski tasak, elementy karabinów, guziki czy kawałki granatów. Duża część reduty jest jednak jeszcze nie zbadana. Prace prowadzone będą tam codziennie aż do zakończenia badań i odnalezienia – w miarę możliwości – wszystkich żołnierzy – dodaje Wyrostkiewicz.

MSHE brało dotąd udział w poszukiwaniu mogił powstańców z 1831 r. na Olszynce Grochowskiej oraz odkryło mogiłę żołnierza z czasów Powstania Listopadowego w gminie Gołymin na Mazowszu. „Exploratorzy.pl” wspierali także Stowarzyszenie Kulturalne Collegium Suprasliense, które doprowadziło do odnalezienia i ekshumowania mogiły kilkudziesięciu polskich żołnierzy z okresu Powstania Listopadowego w Kopnej Górze. Obecnie MSHE prowadzi prace badawcze na Kępie Polskiej w gminie Drążdżewo, gdzie z kolei mogą znajdować się mogiły z okresu walk z czasów Powstania Styczniowego.

Redakcja MSHE

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Post Navigation