Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Odkryliśmy mogiłę Powstańców Styczniowych - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Odkryliśmy mogiłę Powstańców Styczniowych

Wszystko wskazuje na to, że 9 lipca odnaleźliśmy mogiłę Powstańców Styczniowych zmarłych podczas starć z zaborcą pod miejscowością Kuflew. Zgodnie z przytaczanymi źródłami historycznymi i tradycją ustną władze rosyjskie miały zadecydować o pochowaniu zwłok Polaków na targowisku bydlęcym w Kałuszynie („bez pochówku i na wieczne pohańbienie zakopane”). To zdarzenie upamiętniać miał zabytkowy krzyż przy ul. Chopina.

kaluszyn

MSHE biorąc pod uwagę planowane przeniesienie krzyża-mogiły z obecnie objętego inwestycją budowlaną terenu nowoczesnego targowiska miejskiego w Kałuszynie wystąpiło w tej sprawie do konserwatora zabytków i burmistrza z propozycją założenie sondażowego wykopu archeologicznego w celu weryfikacji istnienia mogiły. Nasze pismo poparła część mieszkańców, którzy także złożyli wniosek w Urzędzie Miasta Kałuszyn, aby teren wokół krzyża zweryfikować metodą archeologiczną. Powołując się na interwencję MSHE do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Siedlcach wystąpiła także poseł Krystyna Pawłowicz.

jama 2

8 lipca teren wokół krzyża został przebadany poprzez odwierty świdrem  geologicznym i przez użycie georadaru (ekipa telewizyjna Adama Sikorskiego z programu „Było nie minęło”). Te cenne bez wątpienia zabiegi weryfikacyjne nie potwierdziły istnienia mogiły. Dlatego MSHE ponownie w trybie pilnym przypomniało o konieczności sondażowych badań archeologicznych polegających na założeniu wykopu archeologicznego, bowiem uznaliśmy, że odwierty (brak wwierceń potwierdzających mogiłę)  i badania georadarowe (wykazujące anomalia  w strukturach ziemi)  nie dają ostatecznej odpowiedzi na pytanie o kałuszyńskie miejsce pamięci.

Tego samego dnia burmistrz Kałuszyna równocześnie z MSHE wystąpił o decyzję do WUOZ na prace naszego Stowarzyszenia celem pełniejszej weryfikacji miejsca wokół zabytkowego krzyża. Do prac przystąpiliśmy następnego dnia po otrzymaniu wymaganych prawem dokumentów.

W inicjatywie przypominającej  działania przedwojennego pogotowia archeologicznego  udział wzięli członkowie MSHE. Pracami kierował Witold Migal, archeolog z Państwowego Muzeum Archeologicznego, członek Exploratorzy.pl W sondażu uczestniczył także Sebastian Tyszczuk, archeolog ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Warszawie. Na miejscu obecny był także burmistrz Kałuszyna, samorządowcy, i mieszkańcy, którzy od wielu dni zabiegali o fachowe potwierdzenie obecności mogiły. Pracom MSHE przyglądała się Agnieszka Martyniuk-Drobysz, archeolog z WUOZ.

MG plan Aga

Po przygotowaniu miejsca do prac członkowie MSHE założyli wykop, który eksplorowaliśmy warstwami mechanicznymi o miąższości ok. 5 – 10 cm. Przy badaniach użyliśmy także wykrywaczy metali. Po krótkim czasie na planie wykopu oraz w północnej części profilu wykopu uwidoczniła się wyraźnie jama grobowa, w której natrafiliśmy na zdefragmentowaną ludzką czaszkę. Po wykonaniu dokumentacji zabezpieczyliśmy wykop.

Teraz mamy nadzieję, że po odkryciu mogiły wątpliwości mieszkańców rozwiały się, a burmistrz zleci prace archeologiczne, a po wydobyciu szczątków również badania antropologiczne i DNA.

Mieszkancy ok

Po ostatecznej weryfikacji szczątków jako należących do Powstańców Styczniowych MSHE wnioskować będzie o godny pochówek religijny na nekropolii wojskowej tak, aby miejsce żołnierzy znalazło się na poświęconej ziemi, a nie targu – jak życzył sobie tego zaborca.

RWW kaluszyn

Redakcja MSHE

Dodaj komentarz

Post Navigation