Noc Muzeów - również w Pruszkowie - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Noc Muzeów – również w Pruszkowie

POWIAT PRUSZKOWSKI W nocy z 14 na 15 maja w pruszkowskim Muzeum Dulag 121 będzie można nieodpłatnie skorzystać z atrakcji, jakie placówka przygotowała dla zwiedzających w ramach ogólnopolskiego projektu Noc Muzeów

Otwarte w zeszłym roku pruszkowskie Muzeum Dulag 121 w nocy z 14 na 15 maja będzie uczestniczyć w dobrze znanym miłośnikom historii ogólnopolskim programie Noc Muzeów. – Poza tym, co mamy do zaoferowania na co dzień, będą też atrakcje przygotowane specjalnie na ten właśnie wieczór – zachęca Mariola Stecko, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. – Program przygotowaliśmy we współpracy z Mazowieckim Stowarzyszeniem Historycznym Exploratorzy.pl, Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej z Kobyłki i z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Parasol”. Będzie można zobaczyć między innymi wystawę broni z okresu II wojny światowej, przedmiotów technicznych i codziennego użytku. Co więcej, będzie można nie tylko otrzymać ciekawe informacje na temat eksponatów, ale również ich dotknąć.

Planowany jest także występ Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Parasol”, której członkowie wystąpią w umundurowaniu i z wyposażeniem powstańców. Uczestnicy imprezy zapoznają się z losami Batalionu „Parasol” od czasu okupacji i powstania warszawskiego aż po dzień dzisiejszy. Nie zabraknie również informacji o samym obozie oraz konsultacji z przewodnikami. Dostęp do wszystkich atrakcji będzie oczywiście bezpłatny. Impreza rusza o godzinie 18 i potrwa do północy.

Dulag 121

Obóz przejściowy Dulag 121 funkcjonował od pierwszych dni sierpnia 1944 roku. Założono go w Pruszkowie na terenie byłych Warsztatów Kolejowych, które zostały zlikwidowane przez Niemców dwa miesiące wcześniej. Pierwszy transport przybył 7 sierpnia rano. Byli to przerażeni i wyczerpani mieszkańcy Woli, którzy całą drogę pokonali pieszo. Największa fala wypędzonych przechodzi przez obóz po upadku Starego Miasta oraz kapitulacji powstania.

16 stycznia 1945 roku niemiecka załoga ucieka przed ofensywą Armii Czerwonej, tym samym tego właśnie dnia obóz przestaje funkcjonować.

Ogółem przez Dulag przeszło ponad pół miliona warszawian (według innych wyliczeń było ich nawet o 200 tysięcy mniej) i około 100 tysięcy mieszkańców miejscowości okolicznych. Osobliwością tego obozu był fakt, że dopuszczano w nim do pracy dochodzący z zewnątrz polski personel sanitarny i kuchenny, który cieszył się względną swobodą. Lekarze, sanitariuszki oraz inni Polacy mający z różnych powodów prawo poruszania się po obozie, mimo ogromnego ryzyka, starali się chronić niektórych ludzi od zesłania do obozów bądź na roboty, przedstawiając ich jako chorych. Ocalono w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy uwięzionych. Poza tym około 3 tysiące udało się innym sposobem wyprowadzić poza bramę.

źródło: Kurier Południowy
http://www.kurierpoludniowy.pl/index.php?wyd=pru&page=artykul&id=7259

Dodaj komentarz

Post Navigation