MSHE z TVP na tropie Hubala - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

MSHE z TVP na tropie Hubala

Poszukiwania nie zawsze kończą sie sukcesem. Tym razem jednak naprawdę dotknęliśmy śladów życia i walki Hubala.

Przez ostatnie dwie soboty członkowie MSHE wsparaci przez Przyjaciół z Detektorysci.pl u boku Adama Sikorskiego (członek honorowy MSHE i redaktor programu „Było nie minęło”), Roberta Kmiecia (serdecznie pozdrawiamy Kolegę eksperta od wszystkiego, co można wykryć) i Łukasza Ksytę (członka wspierającego MSHE, być może najlepszego w Polsce znawcy biografii majora Hubala) szukaliśmy miejsca bitwy pod Huciskami. Z sukcesem, o czym przekonacie się w programie red. Sikorskiego.

Dla przypomnienia, 30 marca 1940 roku żołnierze Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, dowodzonego przez mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, pokonali niemiecki batalion policji pod Huciskiem w powiecie koneckim. Nieprzyjaciel, ponosząc spore straty w ludziach (ok. 100 ofiar) i sprzęcie, musiał zarządzić odwrót.

„Pierwszy bój wygraliśmy na całej linii mimo dziesięciokrotnie liczniejszego nieprzyjaciela. Duch panował świetny, a pluton kawalerii wykazał ogromną brawurę i odwagę” – relacjonował pchor. Henryk Ossowski „Dołęga”, autor dziennika bojowego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom poszukiwań, a zwłaszcza Marcinowi „Gruzinowi” Grochowskiemu za motywowanie ekipy, a Ani „Mice” Laskowskiej za uwiecznienie chłopców na zdjęciach 🙂

Karabin Tominew MSHE i Robert Kmiec MSHE 4 MSHE 3 chlopaki Sikorski MSHE 0 MSHE 2 LukaszKsyta MSHE

RWW

 

Dodaj komentarz

Post Navigation