Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 MSHE w mieście Rycerza Okunia - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

MSHE w mieście Rycerza Okunia

Święto Miasta i Gminy Halinów trwało aż cztery dni, a całość imprezy zorganizowała Gmina Halinów, Dom Kultury w Okuniewie i Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl”. Okazją do świętowania było kilka niezwykle ważnych rocznic historycznych związanych z gminą. Czterodniowa impreza rozpoczęła się w Okuniewie i tam skupiliśmy gros naszej energii organizacyjnej. 160 biegaczy ruszyło w szranki w I Biegu Rycerza Okunia, a poprowadził ich przez pola okuniewskie Robert Kobrzak z MSHE na swoim efektownym motorze i z odblaskową koszulką naszego Stowarzyszenia. Po biegu rozpoczął się Jarmark Okuniewski, który nawiązywał do przywilejów jarmarcznych nadanych Okuniewowi przez króla Zygmunta I Starego. Zresztą historyczny akt lokacyjny ze wspomnianym przywilejem odczytał sympatyk naszego Stowarzyszenia, Łukasz Bogucki, przebrany w strój szlachcica, a wtórował mu szlachcic (niżej podpisany) podnoszący patetyczną atmosferę nie tylko strojem z epoki, ale także wygrywanym na werblu wojskowym rytmem.

Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” zorganizowało w Domu Kultury wystawę pt. „Historia na wyciągnięcie ręki”. Na wystawie zaprezentowano zabytkowe karabiny, pistolety, umundurowanie z XIX wieku, przedmioty użytkowe, starodruki liturgiczne (od XVI wieku), stare mapy, dokumenty, a nawet eksponaty związane z hodowlą gołębi do 1939 roku. Stowarzyszenie wyemitowało także film o Okuniewie autorstwa naszej sympatycznej koleżanki z MSHE, Anny Szulim (jak samo nazwisko wskazuje, koleżanki o Okuniewskich korzeniach). MSHE zorganizowało również zabawę dla dzieciaków pt. „Poszukiwacze skarbów”. Najmłodsi uczestnicy imprezy za pomocą wykrywaczy metali poszukiwali starych monet i guzików ukrytych w piasku. Młodzi odkrywcy przy każdym przedmiocie pytali nas o historię związaną ze skarbem… także zabawa połączona była z nauką, a dokładniej z najlepszą jej formą.

MSHE posiada stałą ekspozycję historyczną w Domu Kultury w Okuniewie i tam też znajduje się baza projektu o nazwie „Internetowe Muzeum Ziemi Okuniewskiej i Okolic”, który powstaje w ramach działalności naszego Stowarzyszenia.

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Post Navigation