MSHE przeprowadza ekshumację dowódcy plutony czołgów - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

MSHE przeprowadza ekshumację dowódcy plutony czołgów

21 lipca na mocy decyzji wojewody Mazowieckiego przeprowadziliśmy ekshumację szczątków żołnierza Armii Czerwonej, który zginął pod Okuniewem w bitwie pod Okuniewem (nazywanej częściej Bitwą pod Radzyminem czy Bitwą na przedpolach Warszawy).

Jamę grobową odnaleźliśmy w 2014 r. podczas poszukiwań przeprowadzanych z użyciem detektorów metalu. Mogiła została zadokumentowana przez archeologa, a pozostawione szczątki czekały na decyzje o ewentualnej ekshumacji.

W trakcie

W trakcie dokumentacji szczątków w 2014 roku

W tym czasie na podstawie odkrytych w mogile i jej pobliżu zabytków oraz uwzględniając analizę antropologiczną oraz kwerendę historyczną, udało nam się ustalić, że odnalezionym żołnierzem jest najprawdopodobniej młody oficer radziecki Aleksandr Gieorgiewicz Zawarżin z 62. pułku czołgów ciężkich gwardii 2 Armii Pancernej ur. w 1923 r. niedaleko Woroneża (był dowódcą plutonu czołgów).

Poczatek ekshumacji

Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne odbyły się za zgodą i wiedzą oraz przy współudziale m.in.: Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Wojewody Mazowieckiego, Urzędu Gminy Zielonka, Halinów i Sulejówek, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie, Patrolu saperskiego z jednostki pancernej w Warszawie Wesołej, Nadleśnictwa Drewnica, Straży Leśnej, Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, Prokuratury Rejonowej w Wołominie, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce, Przedstawicielstwa Ministerstwa Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej w Polsce, Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach, Muzeum Wojny i Pokoju, Sanepidu i Polskiego Czerwonego Krzyża.

Grupowe

Całość prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych nie była dotowana przez państwo czy instytucje prywatne. Koszt prac pokryli członkowie MSHE.

Jednym słowem, dla chcącego, nic trudnego, chociaż jak widać po ilości podmiotów, które w drodze procedury wskazano nam do uwzględnienia, aktywność organizacji pozarządowych w podobnych działaniach nie jest łatwa do przeprowadzenia, ale możliwa.

Dziękujemy szczególnie dr Piotrowi Oleńczakowi z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego za fachową wykładnię procedury prawnej oraz Waldemarowi Walczakowi (były Nadleśniczy) i Arturowi Delegaczowi, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Drewnica za przychylność dla inicjatywy oraz wsparcie organizacyjne ze strony Straży Leśnej.

Ekshumacja pod Okuniewem była relacjonowana m.in. w TVP „Kurier Mazowiecki”:

http://warszawa.tvp.pl/26240939/zwloki-czerwonoarmisty-ekshumowane

Redakcja MSHE

Galeria:

Lektura wyklad Ambasada Patrol Wykrywacz Wywiad MSHE Poczatek ekshumacji

Dodaj komentarz

Post Navigation