Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 MSHE podczas warsztatów: poszukiwacze, archeolodzy, muzealnicy i konserwatorzy zabytków - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

MSHE podczas warsztatów: poszukiwacze, archeolodzy, muzealnicy i konserwatorzy zabytków

W dniach 10-11.08.2016 w siedzibie wschowskiego muzeum miała miejsce Międzyregionalna Komisja Rekomendacyjna, zorganizowana przez Stowarzyszenie Lubuska Grupa Eksploracyjna Nadodrze, przy współpracy z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej.

2

Prezes MSHE w rozmowie z Lubuską Konserwator Zabytków

Wydarzenie to było możliwe dzięki Funduszom Inicjatyw Obywatelskich.

W skład komisji i gości wchodzili reprezentanci środowisk poszukiwaczy, archeologów, konserwatorów zabytków i muzealników z całego kraju, zaś celem spotkania było wypracowanie modelu działalności poszukiwaczy zrzeszonych w stowarzyszeniu, który byłby zgodny z obowiązującym prawem i mógłby wywierać pozytywny wpływ na kształtowanie wiedzy na temat historii lokalnej.

Wspolne Wschowa

Wspólny spacer

W spotkaniach brali udział m.in.: dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków; dr Piotr Dziedzic, dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego; dr Bartłomiej Gruszka z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu; Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu; Igor Murawski, prezes Europejskiej Rady na Rzecz Detektoryzmu (ECMD); Robert Wyrostkiewicz, redaktor naczelny portalu Archeolog.pl (prezes MSHE); Marek Poznański, poseł na Sejm VII kadencji, członek Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M. Koordynatorem rozmów był Piotr Frączak, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

1 (2)

Poszukiwacze z Markiem Poznańskim (archeolog, pierwszy z lewej) i Igorem Murawskim (przewodniczący Europejskiej Rady na Rzecz Detektoryzmu, pierwszy z prawej).

Wynikiem prac było zaproponowanie przez członków Stowarzyszenia „Nadodrze” tzw. „Modelu Lubuskiego”, czyli systemu działalności poszukiwaczy, który w ramach testowych ma zostać wprowadzony na terenie województwa lubuskiego. Jednym z podstawowych założeń zaproponowanej koncepcji jest wydawanie certyfikatów, na podstawie odpowiednich egzaminów (przeprowadzonych przez komisję złożoną z przedstawicieli różnych środowisk tj. archeologowie i konserwatorzy zabytków), umożliwiających na określanych warunkach poszukiwanie metalowych przedmiotów, będących pozostałością ludzkiej aktywności – oczywiście z wyłączeniem obszaru stanowisk archeologicznych. W najbliższym czasie możemy się spodziewać szczegółowego przedstawienia zaproponowanego modelu.


Bartosz Tietz, MZW (archeolog) 

Źródło: za wpisem MZW

Dodaj komentarz

Post Navigation