Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 MSH na Jarmarku Okuniewskim 2013 - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

MSH na Jarmarku Okuniewskim 2013

Już po raz trzeci Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” współorganizowało Jarmark Okuniewski 2013.

Jak wiadomo – jarmarki w Okuniewie nie są wydarzeniem nowym. Z małymi przerwami towarzyszą Okuniewowi już od 1538 roku! czyli od czasu nadania miejscowości praw miejskich.

Współczesne wydarzenie, ma charakter artystyczno-historyczny (lokalni rękodzielnicy oraz stała historyczna wystawiennicza obecność MSHE), a także sportowy „Bieg Rycerza Okunia”.

Robert Kobrzak, członek MSHE prowadził peleton biegaczy na swym zjawiskowym motorze. A czynił to kilkakrotnie, gdyż Bieg Rycerza Okunia to rywalizacja na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych.

Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” wraz z Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej przygotowało wystawę.

Ze zbiorów markowskiego muzeum zobaczyć m.in. można było hełmy- zarówno polskie, niemieckie, jak i rosyjskie. Zbiór broni pochodzącej z czasów II wojny światowej w tym broń krótką- P08 Parabellum, Ortgies, Browning HP, Astra 903, Nagant, a także broń długą-karabinki Mauser, Mosin, pistolety maszynowe- PPSz wz41, PPS wz.43, MP-40 a także karabiny maszynowe MG-34, Mg-42.

Niezwykłą popularnością cieszyły się niepublikowane zdjęcia Okuniewa. Zdjęcie procesji na Rynku z kościołem i drewnianą dawną architekturą Okuniewa wzbudziło wielkie zainteresowanie. Pochodzi najprawdopodobniej z początku XX wieku. Niezwykłe międzywojenne zdjęcia okuniewskiej Jaworówki, przedwojenny motor Harley Davidson uwieczniony na jednym z okuniewskich podwórek czy po prostu piękne fotografie rodzinne nieustannie przykuwały uwagę. Mieszkańcom Okuniewa sprawiło też wiele radości odnajdywanie znajomych twarzy na zdjęciach.

To zapoczątkowało długie i bardzo ciekawe pogawędki z mieszkańcami o ludziach i architekturze tego miejsca. Właśnie te miłe, intrygujące rozmowy, czy zagadkowe pytania są dla nas motorem działań do dalszych inicjatyw!

Za rok na Jarmarku na pewno nas nie zabraknie! Mamy jednak nadzieję, że z nową inicjatywą powrócimy do Okuniewa jeszcze wcześniej!

Anna Szulim, rzeczniczka prasowa MSHE

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Post Navigation