Kościuszkowcy jeszcze raz w Kobyłce - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Kościuszkowcy jeszcze raz w Kobyłce

W niedzielę 24 października przypomnieliśmy Bitwę pod Kobyłką w Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r. Na placu 15 sierpnia odbyła się malownicza rekonstrukcja wydarzeń, która przeniosła widzów w XVIII wiek. Przyjechały do nas liczne grupy rekonstrukcyjne, także z Litwy i Białorusi. Inscenizacji towarzyszył „piknik kościuszkowski”.

Wydarzenia 1794 r. odtworzyły w strojach w epoki następujące grupy: 52 Regiment Infanterie Grupa Rekonstrukcji Historycznej, 7 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego – ucharakteryzowany na armię rosyjską, 1 Pułk Piechoty z Wiłgomierza (Litwa), 4 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, grupę rekonstrukcyjną „Dragoni”, Klub Artylerii z Kowna, Arsenał – Stowarzyszenie Regimentów i Pułków Polskich 1717-1831, Wolni Strzelcy Koweńscy (Litwa) i oczywiście kobyłkowskie Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii.

W czasie pikniku można było przyjrzeć się z bliska pracy kowala – Zenona Śmietańskiego, obejrzeć sprzęty z epoki, a także dowiedzieć się jak Kobyłka wyglądała w XVIII wieku – wieku bez wątpienia najciekawszym w swojej historii. Na rządnych wrażeń najmłodszych czekały konkursy: w rzucie do puszek oraz poszukiwania monet na czas za pomocą wykrywacza do metalu. Najodważniejsi uczestnicy pikniku oddali się w ręce Sergiusza Kaszkowskiego, który rysował karykatury.

Uroczystość rozpoczęła się jednak na cmentarzu, gdzie w obecności pocztów sztandarowych mieszkańcy, władze samorządowe, kierownicy miejskich placówek i reprezentacje organizacji złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych na naszej ziemi powstańców. Wydarzenia te przypomniał prof. Oskar Czarnik.

Inscenizację jak co roku przygotowało Stowarzyszenie miłośników kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Atrakcje dla dzieci zapewniło Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej oraz Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl”. Organizatorem uroczystości był Urząd Miasta Kobyłka we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Kobyłce.

Dodaj komentarz

Post Navigation