Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Kości na polu: MSHE zgłasza konserwatorowi dawne cmentarzysko - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Kości na polu: MSHE zgłasza konserwatorowi dawne cmentarzysko

Po zgłoszeniu dokonanym przez MSHE Rafałowi Nadolnemu, Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, przedstawiciele MWKZ zapowiedzieli wizję lokalną w Kampinosie , gdzie według ustaleń członków Exploratorzy.pl na jednym z pól ornych wewnątrz miejscowości porozrzucane są szczątki ludzkie. 

Pod koniec grudnia Exploratorzy.pl otrzymali wiadomość o dużej ilości kości ludzkich w Kampinosie porozrzucanych na zwykłym polu ornym. 3 stycznia 2016 r. przedstawiciel MSHE w trakcie oględzin potwierdził zasadność zgłoszenia, a już 4 stycznia dokumentacja z odkrycia trafiła do konserwatora zabytków.

????????????????

– Kości pokazują niemalże układ kolejnych kwater. Jest ich bardzo dużo. Leżą tu małe fragmenty kostne połamane przy pracach rolnych, ale też kości długie czy nawet cała ludzka żuchwa – mówi Piotr Pałys, członek MSHE. – Na całym polu znajduje się także dużo dawnej ceramiki, którą datujemy wstępnie na XVI-XIX wiek. Precyzyjnej oceny powinni dokonać archeolodzy – dodaje Pałys.

????????????????

Pierwsza wzmianka historyczna o Kampinosie przypada na XIV wiek. Mowa tam o miejscowości Białe Miasto (dawna nazwa Kampinosu). Zapis ten pochodzi dokładnie z 1377 r.

gmina_kampinos,692098

– Odkryte szczątki pochodzą naszym zdaniem z dawnego cmentarzyska przy nieistniejącym już dzisiaj kampinowskim kościele, który funkcjonował tu przynajmniej od  1540 roku, chociaż wiemy, że parafia tutejsza była erygowana już w 1370 roku – mówi Robert Wit Wyrostkiewicz, prezes MSH Exploratorzy.pl – Dawny drewniany kościół według legendy miał się zapaść pod ziemię. Być może tak po latach tłumaczono pożar czy inną przyczynę, z powodu której świątynia przestała istnieć. Już z XVIII wieku mamy informację o budowie kolejnego kościoła. Dzisiaj chyba poznaliśmy miejsce dawnej świątyni z przyległym do niej cmentarzem – dodaje prezes MSHE.

????????????????

Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” otrzymało zgłoszenie wraz ze zdjęciami poszczególnych kości na polu oraz z mapą i zaznaczonym miejscem odkrycia. Wszystkie uzyskane dane zostały od razu przekazane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, gdzie – jak poinformował MSHE pracownik MWKZ – postanowiono, że jeszcze w tym tygodniu odbędzie się wizja lokalna w Kampinosie z udziałem archeologa.

????????????????

– Z naszego doświadczenia wynika, że po oględzinach przedstawiciela urzędu konserwatorskiego, prawdopodobnie archeologa, sporządzony zostanie protokół, a potem założona zostanie karta ewidencyjna dla tego miejsca i ten materiał zostanie zgłoszony do samorządu lokalnego z wnioskiem o włączenie dawnego cmentarzyska do gminnej ewidencji zabytków – mówi Wyrostkiewicz z MSHE i dodaje, że „Najlepsze byłoby przeprowadzenie w tym miejscu prac archeologicznych, by zadokumentować tę dawną nekropolię, a szczątki pochować godnie na cmentarzu parafialnym. Zwłaszcza, że pole, na którym walają się kości jest tylko dzierżawione pod uprawę, a należy de facto do dóbr kościelnych”.

????????????????

Zgłoszenie dawnej nekropolii jest kolejnym działaniem tego typu. Do MSHE coraz częściej zgłaszają się poszukiwacze, regionaliści czy zupełnie przypadkowi odkrywcy, którzy przekazują informacje o znaleziskach prosząc o przekazanie ich służbom konserwatorskim. Niestety, bardzo często zgłoszenia te są anonimowe.

Pierwszym medium, które poinformowało o sprawie odkrycia szczątków ludzkich i dawnej ceramiki na polu w Kampinosie (powiat warszawski zachodni) było Polskie Radio Radio dla Ciebie.

Materiał i plik dźwiękowy z RdC

Redakcja MSHE

Dodaj komentarz

Post Navigation