Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Interwencja Poszukiwacza i MSHE: Mogiła powstańcza w Iganiach zabytkiem! - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Interwencja Poszukiwacza i MSHE: Mogiła powstańcza w Iganiach zabytkiem!

8 lutego 2016 r. podpisana została karta zabytku nieruchomego dla zabytków niewpisanych do rejestru zabytków dla „Mogiły Powstańców poległych w Bitwie pod Iganiami w 1831 r.” Informacja do archeologa z WUOZ w Siedlcach (Agnieszka Martyniuk-Drobysz) trafiła za pośrednictwem MSHE 2 grudnia 2015 r. MSHE o zagrożonej budową mogile zaalarmował na Facebooku poszukiwacz i regionalista, Michał Krasuski, który od dłuższego czasu zbierał przedwojenne archiwalia dotyczące wzniesienia/kurhanu w Iganiach Nowych przy trasie Warszawa-Terespol (teren znajdujący się w sąsiedztwie parkingu i drogi krajowej DK2) oraz utworzył zbiór przesłanek wynikających z map, fotografii, fragmentów pamiętnikarskich, dokumentów czy wniosków z rozmów z mieszkańcami Igań. To wszystko okazało się bezcenne dla ochrony zabytku jakim jest miejsc pamięci przed wojną uznawane za masową mogiłę polskich Powstańców.

Okazało się, że domniemana przez lata mogiła była wcześniej przedmiotem badań historycznych (dr Rafał Dmowski) czy interwencji społecznych (Stowarzyszenie „Nowe Iganie), leżała w zainteresowaniu archeologów (wicedyrektor PMA) czy była obiektem działań administracyjnych (m.in. nieskutkująca jakimkolwiek działaniem wymiana pism z wojewodą). Na szczęście nie wiedział o tych nieudanych próbach młody poszukiwacz, dlatego nie zrażał się i… po prostu obiekt zgłosił nam, my konserwatorowi zabytków, a ten podpisał kartę, wysłał ją do NID i gminy, a ta – miejmy nadzieję – wprowadzi nekropolię polskich Bohaterów do gminnej ewidencji zabytków. Szybko i po prostu… bez zbędnego bicia piany i konstrukcji przerastających formę. Pierwszy krok do ochrony tego wyjątkowego miejsca został wykonany!

– Obiekt należy objąć ochroną konserwatorską: wpis do gminnej, wojewódzkiej i krajowej ewidencji zabytków, strefa ochrony konserwatorskiej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzenne – czytamy w karcie zabytku sporządzonej przez WUOZ w Siedlcach dla mogiły igańskiej w rubryce „najpilniejsze postulaty konserwatorskie”.

Teraz pozostaje trzymać rękę na pulsie, by za zgodą właścicieli terenu doprowadzić tam do sondażowego badania archeologicznego, bowiem mogiła była i jest nadal nielegalnym wyrobiskiem piasku, a dodatkowo weryfikację potwierdzającą ostatecznie zlokalizowanie tam szczątków ludzkich można przeprowadzić jedynie poprzez metodyczne badania inwazyjne.

Losy mogiły z ciekawym wątkiem doprowadzenia do ochrony tego obiektu zostaną opisane w marcowym numerze miesięcznika „Odkrywca”.

Za wpisem z Karty Zabytku Nueruchomego z 8 lutego 2016 r. dla mogiły w Iganiach Nowych:

1. 02.12.2015 r. – zgłoszenie prawdopodobnej lokalizacji mogiły przez Pana Michała Krasuskiego.

2. 06.12.2015 r. – terenowa weryfikacja lokalizacji mogiły przez p. Michała Krasuskiego i p. Roberta Wyrostkiewicza. Telefoniczne zgłoszenie potwierdzenia lokalizacji.

3. 07.12.2015 – oględziny terenowe inspektora WUOZ A. Martyniuk-Drobysz w obecności p. R. Dmowskiego i T. Nasiłowskiego – Stowarzyszenie „Nasze Iganie”.

Szczególne podziękowania poza MWKZ należą się Stowarzyszeniu „Nasze Iganie”, które od lat organizuje uroczystości upamiętniające zwycięską Bitwę pod Iganiami z 1831 r.

Czytaj: Bitwa pod Iganiami

Robert Wit Wyrostkiewicz

prezes MSHE

tel. 791967560

mail: wyrostkiewicz@archeolog.pl

Zdjęcie główne: Po prawej pomnik upamiętniający bitwę, a w tle za ogrodzeniem wzniesienie, mogiła wśród sosen – fot. Agnieszka Martyniuk-Drobysz, archeolog z WUOZ Delegatura w Siedlcach

qqq

Widok na wniesienie/mogiłę – w tle pomnik upamiętniający bitwę – fot. Agnieszka Martyniuk-Drobysz, MWKZ

Plan sytuujący mogiłę publikacji z 1929 r. Henryka Mościckiego, Pomniki bojowników o niepodległość 1794-1863 -

Plan sytuujący mogiłę publikacji z 1929 r. Henryka Mościckiego, artykuł: Pomniki bojowników o niepodległość 1794-1863 

Okładka Tygodnika Ilustrowanego nr 38 z 1931 r. ukazuje położenie nieistniejącego dziś grobu - czerwony obrys - w stosunku do istniejącego pomnika

Okładka Tygodnika Ilustrowanego nr 38 z 1931 r. ukazuje położenie nieistniejącego dziś grobu – czerwony obrys – w stosunku do istniejącego pomnika

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kawałek rosyjskiej wstęgi nagrodowej wz. 1828; znalezisko z Igań M.Krasuckiego (znalezisko dokonane na mocy decyzji WKZ na poszukiwania zabytków z użyciem wykrywaczy metali)

Ostroga z Igań - fot. M. Krasuski (z badań terenowych)

Ostroga z Igań – fot. M. Krasuski (przedmiot żelazny, niekompletny z poszukiwań terenowych z Igań – obiekt zostanie opracowany w sprawozdaniu z poszukiwań złożonym MWKZ)

Michal Krasuski 2

Michał Krasuski, poszukiwacz i regionalista w bibliotece – fot. za FB

Robert Wit Wyrostkiewicz, prezes MSHE z mieszkanką Igań na tle mogiły (zdjęcie wykonane podczas wizji lokalnej w Iganiach Nowych)

Robert Wit Wyrostkiewicz, prezes MSHE z mieszkanką Igań na tle mogiły (zdjęcie wykonane podczas wizji lokalnej w Iganiach Nowych)

Eksponaty związane z traktem brzeskim pomiędzy Warszawą Wawer a Iganiami

Eksponaty z Muzeum Wojny i Pokoju związane z traktem brzeskim i 1831 rokiem (kontekst znalezisk: pomiędzy Warszawą Wawer a Iganiami) – znaleziska dokonane na mocy decyzji konserwatorskiej WKZ 

Dodaj komentarz

Post Navigation