Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Internetowe muzeum - projekt MSHE - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Internetowe muzeum – projekt MSHE

4 stycznia w sulejoweckiej restauracji Haru Kimbap Sushi odbyło się pierwsze robocze spotkanie w sprawie projektu „Internetowego Muzeum Ziem Okuniewskich i Okolic”. Spotkanie zorganizowało Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl”.

Po raz pierwszy zapowiedzieliśmy chęć realizacji tego projektu podczas zorganizowanej przez nas w zeszłym roku wystawy w okuniewskim Domu Kultury pod hasłem „Historia w przedmiotach zaklęta. Okuniew w czasach zawieruchy”. Od tego czasu zebraliśmy zarówno liczne dokumenty (często unikatowe) jak i przedmioty historyczne związane z Okuniewem, a także wspomnienia, mapy i pomysły na funkcjonowanie Muzeum zarówno w wymiarze wirtualnym jak i rzeczywistym. Pragniemy zauważyć, iż powstawanie Muzeum to nie tylko zbieranie informacji, dokumentów, ale przede wszystkim projekty animacyjne skierowane do mieszkańców Okuniewa i okolic.

Udało nam się wstępnie zapoznać z ideą Muzeum burmistrzów Sulejówka i Halinowa, bowiem na terenie głównie tych gmin znajdują się dawne dobra okuniewskie. Obaj Panowie – burmistrz Sulejówka pan Arkadiusz Śliwa i burmistrz Halinowa pan Adam Ciszkowski – nota bene z wykształcenia historycy, wyrazili zainteresowanie projektem „Internetowego Muzeum Ziem Okuniewskich i Okolic”.

Na spotkanie zaproszeni zostali forumowicze Portalu Sulejowek.info oraz osoby, które wcześniej wyrażały chęć pomocy przy realizacji projektu. – To cenna inicjatywa, właściwie zupełnie wyjątkowa jeśli wziąć pod uwagę proponowane przez was rozwiązania wykorzystania nawigacji satelitarnej oraz dokumentów i historycznych map – powiedział na spotkaniu Łukasz Bogucki, sulejówecki radny, kolekcjoner i pasjonata historii lokalnej, który obiecał przygotowanie podstrony o szwoleżerach Józefa Piłsudskiego. – Wiecie, że jestem całym sercem za realizacją projektu „Internetowego Muzeum Ziem Okuniewskich i Okolic”. Dom Kultury służy wam swoją pomocą wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe – obiecał w trakcie spotkania Dariusz Kowalczyk, p.o. Dyrektora Domu Kultury w Okuniewie.


Pałac dworski Rodziny Łubieńskich w Okuniewie (ok.1870)

Członkowie MSHE oraz kilku mieszkańców Sulejówka zapowiedzieli, że będą brać udział w kolejnych ustaleniach i już wytypowanych zadaniach na najbliższe tygodnie. Jesteśmy otwarci na kolejne pomysły, tak więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy!!!

Mamy nadzieję, że rok 2011 będzie rokiem uroczystego otwarcia „Internetowego Muzeum Ziem Okuniewskich i Okolic”.

Anna Szulim
Członek MSHE odpowiedzialny za koordynowanie projektu
„Internetowego Muzeum Ziem Okuniewskich i Okolic”

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Post Navigation