Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 "Historia Rodzin Okuniewskich" - inicjatywa MSHE - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

„Historia Rodzin Okuniewskich” – inicjatywa MSHE

16 października w Domu Kultury w Okuniewie odbyła się wystawa, która wyjątkowo poruszyła mieszkańców Okuniewa. Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” i Dom Kultury zaprezentowały fotografie, których bohaterami byli sami zwiedzający lub ich przodkowie. Unikatowe zdjęcie mieszkańca Okuniewa, pana Kota, z dziedziczką Zofią Łopatin przed miejscowym pałacem, legendarny ks. Szkudlarczyk inwigilowany przez SB, śluby, pogrzeby, I Komunie Święte, uczniowie polscy i żydowscy, zdjęcia z wojska od czasów zaborów przez okres dwóch wojen światowych na PRL kończąc a także wiele innych fotografii wraz z dokumentami i zabytkami lokalnymi można było obejrzeć na wystawie pt. „Historia Rodzin Okuniewskich”.

Organizatorzy przygotowali kilkanaście dużych plansz z fotografiami wydrukowanymi przez sponsora wystawy Marlenę Zduńczyk z firmy Goldfinger, dziesiątki starych zdjęć, dokumenty lokalnych sołtysów, wójtów, mieszkańców datujące od XIX w. przez okres II Rzeczpospolitej na wczesnym PRL kończąc. Na wystawie znlazła się nawet wielka przedwojenna tablica z numerem domu oraz napisem „Okuniew”. To wszystko przy dobrym oświetleniu i zaciągniętych zasłonach stwarzało niepowtarzalne uczucie przeniesienia się na chwilę w zupełnie inny okres historii. – To państwo są ekspertami na tej wystawie. To wy wiecie najlepiej kogo i co pokazują te historyczne zdjęcia. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, dzięki państwa pomocy, ukaże się album z fotografiami dokumentujący historię mieszkańców Okuniewa. Liczymy, że znajdą się w nim także ciekawe wspomnienia i dokumenty – powiedział otwierając wystawę Dariusz Kowalczyk, dyrektor Domu Kultury. – Jeśli posiadacie państwo inne fotografie czy pamiątki lub sami z racji wieku pamiętacie historie związane z Okuniewem to jestem tu po państwa dyspozycji. Będzie nam bardzo miło, jeśli dzięki waszej pomocy wzbogacimy nasz powstający projekt „Muzeum Ziemi Okuniewskiej i Okolic” – dodała Anna Szulim z MSHE, ubrana w stylu retro z lat 20. – To mój dziadek Henryk Jeznach podczas niemieckiej niewoli – powiedział Tomasz Jeznach z Okuniewa wskazując jedno ze zdjęć. – Tak, a wie pan, że na pana dziadka mówiono „warkocz”? Zanim poszedł do szkoły powszechnej miał długie włosy – dopowiedziała obecna na wystawie Elżbieta Sobótka, Okuniewianka urodzona w 1922 r. Takich rozmów tego dnia było dużo więcej, a każda z nich miała w sobie coś magicznego.

Wystawa trwała kilka godzin, a na prośbę zwiedzających, którzy chcieli pokazać unikatowe fotografie rodzinie, znajomym i sąsiadom, dyrektor Domu Kultury zadecydował, że można ją będzie oglądać codziennie przez cały tydzień.

Robert Wit Wyrostkiewicz
prezes MSHE

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Post Navigation