Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Historia krzyża odnalezionego przez MSHE - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Historia krzyża odnalezionego przez MSHE

18 czerwca 2014 roku w Kościele Garnizonowym w Wesołej odbyły się uroczystości związane z obchodami 150 rocznicy Powstania Styczniowego. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz Dzielnicy Warszawa – Wesoła, poczty sztandarowe okolicznych szkół oraz przedstawiciele dowództwa Wojska Polskiego oraz poczet sztandarowy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej.

W trakcie uroczystej mszy patriotycznej poświęcony został zabytkowy, XIX wieczny krzyż dedykowany Powstańcom Styczniowym podarowany przez Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl”. Cała historia rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to krzyż został odnaleziony przez Macieja Ceglińskiego (członka MSHE) w lesie na terenie Dzielnicy Warszawa – Wesoła. O fakcie jego odnalezienia został poinformowany Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Dzielnicy Warszawa – Wesoła.

krzyz 2

Stan krzyża wskazywał na konieczność podjęcia działań ratunkowych mających na celu zabezpieczenie go przed dalszym niszczeniem. Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” w porozumieniu z Wydziałem Oświaty, Kultury i Sportu Dzielnicy Warszawa – Wesoła oraz właścicielem działki, na której krzyż został odnaleziony, przewiozło krzyż w suche miejsce oraz poddało go zabiegom renowacyjnym z użyciem preparatów dostępnych na rynku. Taki tok postępowania zaproponowany i zrealizowany przez MSHE został określony jako właściwy przez przedstawiciela Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, z którym konsultował się w tej kwestii Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Dzielnicy Warszawa – Wesoła.

krzyz 3

Udało się ustalić, że na krzyżu znajdują się łacińskie inskrypcje; najprawdopodobniej „Beati mortus qui in Domino moriuntur”. Zdaniem Pani prof. Izabelli Galickiej (autorytetu w dziedzinie historii sztuki, a zarazem Członka Honorowego MSHE), jest to wyrób XIX wieczny. Brak pewnych cech charakterystycznych uniemożliwia na ten moment bardziej precyzyjne datowanie. W najbliższym czasie krzyż zostanie wyeksponowany we wnętrzu Kościoła Garnizonowego w Wesołej, w którym odbyły się uroczystości rocznicowe.

Konserwacja

Krzyż podczas konserwacji w pracowni Pawła Chabra

 

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować władzom Dzielnicy Warszawa – Wesoła, pracownikom Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu oraz Dyrekcji Biblioteki Publicznej w Wesołej za owocną współpracę, a przede wszystkim za pomysł na tak piękne i uroczyste zakończenie inicjatywy.

Specjalne podziękowania należą się Pawłowi Chabrowi oraz Piotrowi Pałysowi z MSHE, którzy przeprowadzili renowację krzyża.

 

MC/MSHE

Dodaj komentarz

Post Navigation