Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Grunwald 2015 - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Grunwald 2015

23 sierpnia 2015 roku, zakończył drugi etap badań archeologicznych prowadzonych  na Polach Grunwaldzkich. W badaniach czynny udział brało również Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl”.  Czemu jednak mają służyć te badania? Otóż Bitwa pod Grunwaldem była największą bitwą średniowiecznej Europy. Zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił Zakonu Krzyżackiego. Prace miały na celu odnalezienie miejsc w których znajdowały się punkty strategiczne, takie jak np. obozy.

Od jakiegoś czasu myślałem o wznowieniu badań grunwaldzkich aby kontynuować prace mojego Ojca. W roku 2013 udało się przeprowadzić niewielkie, klasyczne, badania archeologiczne w rejonie jeziora Łubień i pojawił się pomysł aby kontynuować je w kolejnym roku. W międzyczasie z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem skontaktowali się poszukiwacze z duńskiego stowarzyszenia „Harja” i powstała koncepcja przeprowadzenia badań nieinwazyjnych, z wykorzystaniem wykrywaczy metali. Do grupy detektorystów dołączyli pasjonaci z MSHE, PHEC Thesaurus oraz osoby niezrzeszone i tak sformowaliśmy grupę, która rozpoczęła poszukiwania na Polach Grunwaldu w 2014 r. – opowiada dr Piotr Nowakowski, kierownik działu archeologiczno-historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Prace poszukiwawcze prowadzone w tym roku od 15 do 23 sierpnia, rozpoczynały się codziennie o godzinie 9:00 rano. W niemal 60-cio osobowym składzie pasjonaci historii stawali do walki o nią. W pracach uczestniczą pracownicy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku zapewniający opiekę merytoryczną i czuwający nad prawidłowym przebiegiem badań oraz, jak wspomniałem powyżej, poszukiwacze – amatorzy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski a także archeolodzy i studenci archeologii z trzech polskich uniwersytetów – dodaje dr Nowakowski.

Wyniki badań grunwaldzkich, przez dr Nowakowskiego oceniane są pozytywnie. Przez dwa sezony udało się podjąć wiele zabytków archeologicznych zarówno związanych z potyczką z przed ponad sześciu wieków, jak również tych bardziej współczesnych. Dzięki tej inicjatywie udało się ustalić lokalizację obozu krzyżackiego, który usadowiony został w miejscu, w którym obecnie możemy oglądać ruiny kaplicy pobitewnej. Dodatkową informacją, która z perspektywy wagi wydarzenia jest istotna, to granice terenu na którym walczono zarówno od wschodu jak i od zachodu, co zostało ustalone również w wyniku prowadzonych prac.

Łącznie poszukiwacze pozyskali w tym roku około 90 podków, 31 monet, 38 grotów od strzał i bełtów, elementy ostróg, zbrojników od rękawic pancernych, 3 topory i wiele innych zabytków. – relacjonuje uczestnik poszukiwań, Przemysław Korgul, Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl”. „Chorągiew Mazowiecka” w liczbie 8 członków MSH „Exploratorzy.pl” w tym roku zdobyła wiele bezcennych artefaktów sprzed 605 lat jak liczne groty bełtów i strzał, topór, fragment miecza, zbrojniki z rękawic, monety, elementy ostróg, rzędu końskiego i wiele innych, mniej lub bardziej na tę chwilę zidentyfikowanych zabytków.  – dodaje. Jednym z najciekawszych znalezisk może pochwalić się Jarek Jakubowski z MSHE, który na pobitewnych polach podjął grot do przebijania kolczug.

Dodaj komentarz

Post Navigation