Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Exploratorzy.pl partnerem SNAP w Dolinie Dolnego Bugu - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Exploratorzy.pl partnerem SNAP w Dolinie Dolnego Bugu

27 października Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie poinformowało o efektach prac badawczych prowadzonych przez SNAP z udziałem MSHE w Dolinie Dolnego Bugu. Badaniami kieruje archeolog Łukasz Miechowicz. Cytujemy za profilem społecznościowym SNAP OW:

Powoli dobiegają końca nasze prace terenowe związane z badaniami Doliny Dolnego Bugu w okolicach Broku. Musimy pochwalić się kilkoma sukcesami.

Fort

Fortyfikacje na planie z 1809 r. i NMT LiDAR

Przede wszystkim znaleźliśmy pozostałość fortu (reduty?) z okresu napoleońskiego oraz przyczółków prowadzącego doń mostu pontonowego! Obiekt ten pojawił się na francuskim planie miasta Brok w 1809 r. lecz nie był dotąd odnaleziony w terenie. Wielu historyków zakładało, iż nigdy nie powstał, a jedynie figurował na planach. W ostatnim tygodniu w ramach projektu przeprowadziliśmy wspólne badania powierzchniowe na obszarze zabytku z naszymi partnerami z Exploratorzy.pl znajdując m.in. szereg zabytków z epoki.

Powierzchniówki mogą mieć różne oblicza, m.in. wraz z naszą ekipą nurkową zadokumentowaliśmy wrak parowca, XIX-wiecznego bocznokołowca zatopionego nieopodal Broku zapewne w I połowie XX w.

Parostatek

Badania parostatku – fot. SNAP/FB

Trwają prace nad opracowanie dokumentacji rysunkowej oraz fotograficznej oraz ustaleniem z jaką jednostką mamy do czynienia. Wiemy, że w 2006 r. statek próbowano z rzeki wydobyć. Prowadzimy kwerendę by ustalić coś więcej także na temat tej akcji. Na temat tego niezwykłego zabytku techniki jak też odkrytych fortyfikacji będziemy z pewnością pisać osobno!

Badania prowadzone są w ramach projektu „Nieinwazyjne badania archeologiczne Doliny Dolnego Bugu przy zastosowaniu technologii skaningu laserowego LiDAR” i finansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu 5 „Ochrona dziedzictwa archeologicznego” oraz częściowo naszych środków własnych.

(ŁM)

 

Dodaj komentarz

Post Navigation