Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Eksploracja carskiej studni w forcie Sokolnickiego - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Eksploracja carskiej studni w forcie Sokolnickiego

Wiele z naszych inicjatyw przyciągało ogólnopolskie i lokalne media, ale nie spodziewaliśmy się, że I etap prac (które można by nazwać po żołniersku rozpoznaniem terenu) przyciągnie tak licznych dziennikarzy, żeby wymienić tylko TVP, Polskie Radio RdC, Antyradio, NaszeMiasto.pl itd. Jak widać tajemnice warszawskich fortów przykuwają uwagę nie tylko pasjonatów historii. Dlatego tym bardziej trzeba je badać i pozyskiwać o nich nową wiedzę. Temu właśnie ma służyć akcja MSHE o kryptonimie „Carska studnia”.

Zanim przystąpiliśmy do prac podpisaliśmy stosowne umowy z Urzędem Gminy Żoliborz, gdzie – w co proszę nam wierzyć, nie brakuje osób kochających historię stolicy. Wspólny język, zamiłowania, to bardzo ułatwia współpracę. Po wspólnych ustaleniach i administracyjnych decyzjach pochyliliśmy się nad tajemniczą studnią z II połowy XIX wieku. Po otrzymaniu zaś Decyzji Nr 7 / A / 13 Stołecznego Konserwatora Zbytków mogliśmy ruszyć na Żoliborz.

I etap prac polegał na zebraniu informacji dotyczących badanego obiektu, czyli carskiej studni zlokalizowanej w kaponierach carskiego Fortu Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu. Badania rozpoczęliśmy od zdjęcia pokrywy studni za pomocą specjalistycznych przyssawek. Oświetlona reflektorami studnia została w każdym dostępnym miejscu sfilmowana kamerą podwodną, która za pomocą specjalnie skonstruowanego stelaża docierała do wielu teoretycznie niedostępnych zakamarków. Całość materiału filmowego to ponad dwie godziny nagrania. Skróconą wersję filmu można obejrzeć także na naszej stronie.

Podczas realizacji nagrań zidentyfikowaliśmy wiele przedmiotów o regularnych kształtach. Niektóre przypominają kule armatnie. W jednej z wnęk technicznych znajduje się obiekt przypominający pudełko. Na dnie studni pozostaje fragment starej pompy przywalonej gruzem. W trakcie badań dokonaliśmy także pomiarów technicznych studni, które weryfikują dotychczas posiadaną wiedzę o obiekcie.

W międzyczasie skontaktowaliśmy się z Towarzystwem Przyjaciół Fortyfikacji, które wyraziło chęć włączenia się w nasze prace. Tymczasem czekamy na stosowne pozwolenia na przedłużenie badań carskiej studni. Tym razem zechcemy odgruzować obiekt, wypompować wodę i zajrzeć co dokładnie skrywa dno tego tajemniczego obiektu…

O finale akcji „Carska studnia” będziemy informować na naszej stronie.

Paweł Chaber – koordynator prac przy studni w Forcie Sokolnickiego, członek MSHE

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Post Navigation