Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/users/deco/public_html/exploratorzy.pl/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
 Carski rok 2014 w MSHE - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Carski rok 2014 w MSHE

Poza inicjatywą eksploracyjną dotyczącą carskiej studni w warszawskim Forcie Traugutta MSHE przez wiele miesięcy poszukiwało na poligonie wojskowym (położonym pomiędzy Warszawą Rembertów, Sulejówkiem, Okuniewem i Ossowem) zagubionych zabytków po wojskach zaborcy.

Akcja „Carski Poligon” polegała na przeszukaniu kilku sektorów, gdzie na przełomie XIX i XX w. znajdowały się koszarowce ćwiczącej na poligonie rosyjskiej artylerii. W ten sposób pozyskano wiele ciekawych zabytków (znaki identyfikacyjne, odznaczenia wojskowe, numizmaty, dewocjonalia, elementy galanterii mundurowej czy przedmioty codziennego użytku), które trafiły do Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach.

Na terenie Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku MSHE odkryło nieznaną dotąd studnię z końca XIX w., która metodą własną została wyeksplorowana, zabytki zabezpieczone, a wiedza o samym obiekcie przekazana urzędowi konserwatorskiemu z zaleceniami MSHE, by studnię wpisać do ewidencji zabytków, tak, aby jeden z nielicznych reliktów materialnych po niegdyś olbrzymim kompleksie koszarowym mógł być prawnie chroniony.

mapa

Nieistniejące dzisiaj koszarowce pomiędzy Sulejówkiem a Okuniewem. Niemiecka mapa bazująca na rosyjskich mapach sztabowych z początku XX w.

Po przeprowadzonych badaniach studnia została zabezpieczona dzięki pomocy Burmistrza Miasta Sulejówek, Arkadiusza Śliwy. Niestety, pomimo chęci pokrycia kosztów profesjonalnego zabezpieczenia zabytkowej studni przez władze miejskie w Sulejówku nie udało się nadbudować cembrowiny czy chociażby przykryć obiektu bez konieczności ponownego zasypania go dotychczasowym wypełniskiem (gruz i kamienie). Zdaniem przedstawicieli samorządu, wynikało to z braku dobrej woli po stronie WITPiS. Tym samym studnia została zasypana (a nie wyeksponowana) i przywrócona do stanu pierwotnego.

studnia

Eksploracja dna studni – Fot. Anna Laskowska

Za eksplorację studni odpowiedzialny był Jarosław Jakubowski z MSHE.

Więcej na ten temat: „Studnia koralowców”

W trakcie poszukiwań z użyciem wykrywaczy metali członkowie MSHE oraz wspierający nas wolontariusze (m.in. ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Grupa Łódź” oraz z Mazowieckiej Federacji Poszukiwawczej „Detektorysci.pl”) natrafili na mogiłę wojenną, która została przebadana przez archeologa, a pozyskana wiedza (plus wnioski antropologa) zostały przekazane m.in. konserwatorowi zabytków.

gnom

Rafał Wasilewski, student archeologii na IAUW, członek MSHE pomaga archeologowi Robertowi Bartoszkowi

Mogiła okazała się być miejscem pochowania żołnierza Armii Czerwonej, który podczas starcia wojsk pancernych (Bitwa Pancerna pod Okuniewem z 1944 r.) został częściowo rozerwany przez pocisk i pospiesznie pogrzebany na miejscu, przy pobliskiej drodze.

O mogile wojennej MSHE poinformowało policję, prokuraturę, Wojsko Polskie, Nadleśnictwo Drewnicę oraz Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce. Strona rosyjska nie podjęła tematu, a strona polska od pół roku milczy. Póki co, na miejscu znaleziska, postawiono symboliczny krzyż…

Za eksplorację jamy grobowej odpowiedzialny był archeolog Robert Bartoszek.

Więcej na ten temat: „Szczątki z bitwy”

Badania terenowe MSHE zostały przeprowadzone na mocy stosownych decyzji i pozwoleń WUOZ, Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, Nadleśnictwa Drewnica, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego, a patronatu honorowego i wsparcia udzielili burmistrzowie gmin Halinów, Sulejówek i Zielonki. O poruszaniu się po terenach leśnych poinformowana została Straż Leśna.

W lutym 2015 r. ukazać się ma publikacja książkowa poświęcona m.in. wojennym losom Okuniewa w 1831 i 1944 roku, która uwzględni część wniosków badawczych z prac MSHE.

Książka wydana ma być z inicjatywy Burmistrza Halinowa, Adama Ciszkowskiego przez Gminne Centrum Kultury w Halinowie.

Redakcja MSHE

Dodaj komentarz

Post Navigation