Biegali, śpiewali i poszukiwali - Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne Exploratorzy.pl

Biegali, śpiewali i poszukiwali

Święto miasta i gminy Halinów rozpoczęto 30 kwietnia w Okuniewie. Ci, którzy majówkę postanowili spędzić w domu, nie mieli czego żałować, atmosfera na Okuniewskim rynku była ciepła i rodzinna.

Już o godzinie 10 imprezę otworzył Bieg Rycerza Okunia, o którym piszemy na str. 31. Potem były koncert OSP Okuniew, występy zespołów „Cegłowianki”, Kapeli Ptasińskich z Wielgolasu i Sterdyniaków. Powiało historią. Akt lokacyjny czyli zbiór przywilejów i statutów, którymi założyciel obdarzył miasto, przeczytał ubrany w strój szlachcica Łukasz Bogucki. W Domu Kultury można było podziwiać wystawę „Historia na wyciągnięcie ręki” zorganizowaną przez stowarzyszenie Exploratorzy.pl. Eksponaty – hełmy, monety, broń i stare księgi – czasem trafiają do stowarzyszenia przypadkiem, a czasem są długo poszukiwane. Nie zabrakło pamiątek związanych z Okuniewem i okolicami. Stała ekspozycja dotycząca Okuniewa będzie nadal dostępna. Poszukiwania skarbów natomiast najmłodsi uczestnicy jarmarku potraktowali bardzo poważnie. Konkurs polegał na odnalezieniu zakopanych monet i guzików. Dzieci mogły po raz pierwszy same wypróbować, jak działa wykrywacz metali.

Nie pierwszy raz podczas Okuniewskiej imprezy były też prezentowane zabytkowe powozy i sikawki konne z kolekcji rodziny Szusterów z Budzisk (gm. Halinów). Na rynku pojawiły się stoiska z dziełami lokalnych twórców i rzemieślników. Stragany wykonał dla Domu Kultury (DK) w Okuniewie Mieczysław Jerzak z Michałowa (gm. Halinów). Kury Stanisława Roszkowskiego przyciągały uwagę nie tylko dzieci, dorośli zastanawiali się nad kupnem rasy prezentowanej przez pana Stanisława. Wśród specjałów kulinarnych pojawiły się sójki mazowieckie przywiezione przez Wiesławę Cabaj z Cegłowa. A na koniec zachwycił pokaz jazdy ułańskiej w wykonaniu szwoleżerów ze Starej Miłosny pod dowództwem porucznika Roberta Woronowicza.

– Stragany podkreślały klimat jarmarku, ludowość. I tak miało być, ponieważ nawiązywaliśmy do fragmentu aktu lokacyjnego z 1538 r. króla Zygmunta Starego: „Targi co tydzień we dni poniedziałkowe przez cały rok i jarmarki w każdym roku na Niedzielę Przewodnią na św. Prokopa i na św. Mikołaja. Na targach i jarmarkach powinno być bezpiecznie” – powiedział p.o. dyrektora DK, Dariusz Kowalczyk.

am

Artykuł ukazał się w tygodniku „LOKALNA” nr 18 (372) z 5 maja 2011 r.

Dodaj komentarz

Post Navigation